Instalacje wodne, kanalizacyjne, centralne ogrzewanie
Kompleksowe wykonanie instalacji
Jeśli kupiłeś dom, mieszkanie, lub planujesz generalny remont wraz z wymianą instalacji, to trafiłeś w dobre miejsce. Świadczę usługi tego typu już od ponad dekady zdobywając w tym czasie wiele doświadczenia. Generalnie instalacje dzielimy na kilka rodzajów, które pozwolę sobie przytoczyć po kolei poniżej
Instalacje wodne
Zawiera się w tym cały świat rur i materiałów różnych producentów i technologii. Wykonuję instalacje w systemach ocynkowanych, miedzianych, stalowych, polipropylenowych (zgrzewanych) oraz prawie wszystkie rodzaje pex(tece, Comap, Herz, kant herm). W realizacjach instalacji zawsze kieruję się projektem dostarczonym przez klienta, pozwalając sobie tylko na zmiany uzgodnione. Czasami projektant ma wizje mało praktyczne, dlatego zawsze trzeba porozmawiać z klientem, zaproponować jakieś rozwiązania do rozważenia, gdyż po zamieszkaniu ciężko jest już coś zmienić, a bez zniszczeń jest to całkiem niemożliwe. Istotne są też takie detale jak temperatura układania niektórych rur pex, układanie ich w nieodpowiednich warunkach okaże się bardzo kosztowne po latach. Są to też materiały bardziej wrażliwe na wysokie temperatury niż rury miedziane czy ocynkowane. Swoje instalacje po skończeniu sprawdzam ciśnieniowo wodą, co daje lepsze wyniki niż powietrzem, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi prób ciśnieniowych.
Instalacje kanalizacyjne
Instalacje te są proste, najważniejsze o czym trzeba pamiętać to oczywiście spadek i gradacja średnic. Należy pamiętać aby dobrze rury zamocować, wielokrotnie byłem wzywany do klienta gdzie okazywało się że rury nie były na uchwytach, i po wylaniu wylewki robił się przeciw spadek. Nie ma co na tym oszczędzać, ponieważ często potem naprawa czegoś takiego nie jest w ogóle możliwa, jedyna możliwość to rozkucie rury od tego miejsca aż do początku. Nie trzeba wspominać że na trasie takiej rury często krzyżują się rury z centralnego ogrzewania oraz wody, co dodatkowo bardzo komplikuje sprawę. Równie istotne jest aby przy docięciach rur, gdy je skracamy, wyoblić obcięty koniec, wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli tego nie zrobimy wewnątrz, coś może się zaczepiać w rurze i będzie to prowadziło do zatorów. Jeśli nie zrobimy tego po zewnętrznej stronie, narażamy się na ściągnięcie uszczelki z kielicha rury w którą obciętą rurę wkładamy. Kanalizacja nie jest układem ciśnieniowym, nie da się więc wykonać próby szczelności. Ja po każdym włożeniu kształtki sprawdzam kamerą czy uszczelka się nie wywinęła. Takie niedopatrzenie może być przez lata nieszkodliwe, ale w końcu da o sobie znać.
Instalacje centralnego ogrzewania
Czyli żródło ciepła oraz jego emitery. Kotłownia, kominek z płaszczem wodnym(poza Krakowem), pompa ciepła, grzejniki, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne. Z zebranego przeze mnie doświadczenia mogę powiedzieć taką prawidłowość, że lepiej kupić tańszy piec czy grzejniki niż oszczędzić na rurach. Rury muszą być w określonych odcinkach(ogrzewanie podłogowe nie powinno mieć pętli dłuższej niż 100mb). Rury do grzejników izolowane. Podejścia pod grzejniki robione na łukach, nie na kolanach, aby niwelować ilośc połączeń. Mimo wyliczeń projektowych zawsze sprawdzam według wzoru czy moc cieplna przewidziana w projekcie będzie wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania danego pomieszczenia. Jest to istotne, ponieważ podejścia pod grzejnik trzeba od razu przygotować w miejscu dobranym pod odpowiedni rozmiar tegoż.
Złoty Hydraulik
Profesjonalne usługi hydrauliczne.
© 2024. Mariusz Garlej HYDRA