Czym kierować się przy wyborze fachowca ?

Każdy z nas stanął lub stanie kiedyś w obliczu usterki przed dylematem - którego fachowca wybrać. Z reguły klienci wpisują frazy w wyszukiwarkę. Pogotowie hydrauliczne Kraków, hydraulik Kraków, usługi hydrauliczne.

 

Następnie wyświetla się cała plejada stron internetowych.

 

Czym kierować się przy wyborze ? Już pomagam.

 

1. Wizerunek - jeżeli ktoś nie ma powodu dla którego nie pokazuje własnego wizerunku, tylko ukrywa się za twarzami zdjęć z internetu - w mojej ocenie znaczy że wstydzi się tego co robi, lub usługi świadczone przez niego nie stoją na odpowiednim poziomie.

 

2. Opinie. Opinie do sprawdzenia na przykład pod mapami google, każda firma powinna mieć profil google+, aby klienci mogli dodawać odpowiednie opinie, pozytywne lub negatywne (jesteśmy wszyscy ludźmi, czasami każdy może mieć potknięcie). Istnieją natomiast firmy które nie posiadają żadnych profilów w internecie, które są interaktywne dla użytkownika. Nie da się sprawdzić ani wystawić żadnych opinii - to też powinno być zastanawiające.

 

3. Dane firmy na stronie www. Jeżeli ktoś nie podaje danych firmy - nie jest wiarygodny. Takie osoby najczęściej nie wystawiają faktur, po źle wykonanej usłudze nie odbierają też telefonów - bo i tak są "niewidzialni", opinii nie ma im jak wystawić, a gwarancja to fikcja. Takie "firmy" często mają bardzo niski cennik - ale w tym przypadku oszczędność kończy się na zapłaceniu drugi raz fachowcowi za wykonanie usługi poprawnie.

4. Narzędzia - hydraulik który przyjedzie z malutką walizeczką, który nie posiada elektronarzędzi, zaciskarek, udrażniaczy nie będzie w stanie wykonać większości usług, których od niego oczekujemy. Sprzęt to podstawa, nawet prosta wymiana baterii bez specjalnego klucza rurowego może skończyć się uszkodzeniem wężyków pod baterią, co potrafi skrócić jej żywotność o połowę, a w takim przypadku producent nie uzna gwarancji.

5. Potwierdzenie zapłaty. Polskie prawo reguluje podawanie cen przez fachowca. Do firm jest to netto, natomiast do osoby fizycznej jest to kwota brutto. Czasami słyszę "aaa, jak będzie fakturka to musimy VAT doliczyć. Nie. U mnie VAT zawsze jest w cenie. Prowadzę legalnie firmę, i płacę podatki. Fakturę klient dostanie u mnie zawsze, bo takie mam zasady. Dla klienta jest to podstawa do gwarancji, a dla mnie udokumentowany dochód.

6. UBEZPIECZENIE OC dla działalności gospodarczej. Jest to bardzo ważne kryterium. Często ktoś wykonuje dla nas usługę, potem coś się dzieje, i jak uda nam się dodzwonić, i powiedzieć o co chodzi, fachowiec rozłącza telefon i blokuje nasz numer.  Warto zapytać o ubezpieczenie OC już na początku, gdyż łatwo sobie wyobrazić co się stanie gdy "fachowiec" bez faktury i OC wykona nam usługę, i po tygodniu przyjdzie do nas sąsiad że zalało mu obraz na ścianie, lub na przykład sprzęt audio za 40000zł. Co wtedy się dzieje? Jeśli wybraliśmy kogoś z OC, to przekazujemy sąsiadowi numer polisy fachowca, i ubezpieczyciel pokrywa roszczenia sąsiada wobec nas. Gdy nie mamy numeru polisy, bo wybraliśmy fachowca bez ubezpieczenia, jesteśmy sami odpowiedzialni finansowo, chyba że złożymy pozew do sądu na hydraulika, i wygramy sprawę w sądzie. Jednak trwa to długo.

Reasumując, warto dopłacić do fachowca który:

1.Ma aktywną działalność, płaci zus

2.Wystawia dokumenty sprzedaży jak faktura vat bądź paragon

3.Ma ubezpieczenie firmy OC

4.Ma doświadczenie, i dobre opinie

Mam nadzieję że te kilka prostych punktów pozwoli Wam odpowiednio wybrać po kogo zadzwonicie !

  • Facebook Social Icon
  • b-googleplus