top of page

Awarie i poszukiwania wycieku na instalacji

   Często również dzwonicie Państwo z bardzo dokuczliwą sprawą, a mianowicie, sąsiad pod Wami jest zalewany a u Was nic nie widać.

   Najważniejsze to jak najszybsze ustalenie źródła wycieku. Trzeba sprawdzić czy wyciek ma miejsce na instalacji kanalizacyjnej czy wodnej. Można to sprawdzić w następujący sposób. Najlepiej na początek po zgłoszeniu przez sąsiada zarejestrować częstotliwość Kampania kropel na podłogę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy odrysować na suficie kształt za cieku. Następnie w miarę możliwości kilka godzin nie odkręcamy wody. Jeżeli woda przestanie Kpać, najprawdopodobniej mamy do czynienia z awarią instalacji odpływowej. Jeżeli woda przecieka dalej, najpewniej mamy do czynienia z awarią instalacji wodnej. Tutaj pośpiech jest wskazany, trzeba niestety dzwonić po hydraulika.

poszukiwanie wycieku instalacji wodnej
poszukiwanie wycieku

Awarie hydrauliczne - proces naprawy

   Pierwsze co powinien zrobić hydraulik po przyjeździe na miejsce, to wykonanie próby ciśnieniowej. To da nam lepszy obraz obecnej sytuacji. Następnie wykluczamy różne możliwości, i decydujemy się odkryć miejsce z którego najprawdopodobniej wyciek następuje. Bardzo często wycieki mają miejsce z powodu nie drożnej kratki odpływowej starego typu pod wanna, lub kabiną prysznicowa. Wtedy trzeba dostać się do kratki i albo ją udrożnić albo usunąć. Nierzadko jest to praca na cały dzień, i jest obarczona dużym ryzykiem, że biorąc do tej usługi złego fachowca, nie będzie on w stanie dobrze wykonać połączenia nowej rury PVC ze starą rurą żeliwną. Często jeżdżę na takie awarie, gdzie ktoś tę kratkę już wykuł, ale po odkuciu posadzki okazuje się że łączenie jest wykonane niestarannie i przecieka. Klient wtedy bez sensu płaci dwa razy za hydraulika, oraz za kogoś kto potem odnowi posadzkę. Nie wolno na tym oszczędzać. 

   Jeżeli chodzi o instalację wodną, sprawa ma się bardzo podobnie jak w instalacjach kanalizacyjnych. Tutaj oferuje swoje usługi na większości systemów instalacyjnych dostępnych w Polsce.

Niekiedy hydraulik ma duży problem z ustaleniem przecieku, ponieważ często jest sytuacja, że wyciek jest kilka, kilkanaście metrów dalej niż wskazywałby na to zaciek. Gdy rura znajduje się w otulinie, woda płynie nią aż do miejsca łączenia, gdzie najczęściej jest przerwa w izolacji, i tamtędy wypływa. Dobry hydraulik i tak będzie wiedział gdzie szukać tak, aby jak najmniej zrujnować komuś łazienkę.

   Oczywiście czasami trafiają się też inne ciekawe prace, np. pęknięty stary pion kanalizacyjny z żeliwa, gdzie trzeba wymienić jego środek, lub np. w starych kamienicach spotyka się rury do instalacji wodnej wykonany z ołowiu. 

awaria hydrauliczna kraków
bottom of page